Het magazine voor Natuurfotografen

Nederpix.nl Forum Index -> Optische apparatuur


Welke lens voor libellen???

 
Post new topic   Reply to topic
View previous topic :: View next topic  

Author
Message
Axel Gielen


Gender: Male
Age: 28
Joined: 28 Jul 2009
Posts: 324
Location: België
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PostPosted: Sun 01 Aug 2010, 21:52    Post subject: Welke lens voor libellen???
Hallo iedereen

Mijn broer en ik zijn sinds enkele dagen ons wat meer aan het toe spitsen op libellen. Onze resultaten vielen dan ook dikwijls mee, maar toch stelden we ons de vraag wat de beste lens eigenlijk is voor libellen te fotograferen?

Wij gebruikte voornamelijk de Sigma 150-500mm, Tamron 55-200mm maar ook soms de Canon 100mm macro.
Zijn deze lenzen geschikt voor libellen te fotograferen of moeten we toch beter nog een andere lens kopen?

Groetjes
Axel Gielen
_________________
Canon 70D -
Canon 100mm macro IS -
Canon 17-40mm -
Canon 50 mm 1.8 -
Canon 10-18mm
Manfrotto tripod
Canon 480 ex 2
Back to top
Reply with quote
 
Dirk-Jan


Gender: Male
Age: 44
Joined: 26 Apr 2006
Posts: 244
Location: Gouda
Offline

View user's profile Send private message Visit poster's website
PostPosted: Sun 01 Aug 2010, 22:38    Post subject:
Je hebt in principe genoeg vergelijkend materiaal om je eigen conclusie te trekken toch?

Ik zou kiezen voor een macrolens. Gezien de absolute grootte van een libel, vallen deze dieren in de categorie macro. Zo kun je het beste de details vastleggen. De minimale scherpstelafstand van een grote telelens (150-500mm) is te groot, om die details goed vast te leggen. Ik heb hetzelfde eens geprobeerd met muurhagedissen en eenzelfde sigma tele, maar de macrolens gaf toch betere resultaten.
Belangrijkste criterium voor het kiezen van een goede macrolens wordt dan het aantal millimeters. Het begint bij 60mm of 90mm (b.v. Tamron), dan de 105mm (verschillende merken) maar er zijn ook langere macrolenzen (150, 180, 200 mm). Voor de kortere lenzen 60 tot 105mm zul je voor een beeldvullende foto wat dichter op je onderwerp moeten kruipen dan bij de wat langere lenzen (150 tot 200mm).
Libellen zijn overdag vlugge dieren. Wil je ze beeldvullend op de foto hebben, dan heb je een wat langere lens nodig, anders zijn ze gevlogen voordat je ze in de zoeker hebt.
In de ochtend, als de dieren nog onder de dauw zitten te rusten, heb je aan een kortere macrolens genoeg.
Misschien naast de Canon 100mm nog een iets langere macro gebruiken voor vliegende libellen?
Back to top
Reply with quote
 
jonggolde
Guest







PostPosted: Mon 02 Aug 2010, 7:30    Post subject:
De 100mm macro is uitermate geschikt voor het fotograferen van libellen. Beter zelfs dan een 150 of 180mm macrolens omdat een libel erg groot is en je hebt sowieso al wat meer afstand nodig om hem in een mooie compositie te krijgen.

Gr. Henriëtte
Back to top
Reply with quote
 
Jos Images


Gender: Male

Joined: 17 Oct 2007
Posts: 69

Offline

View user's profile Send private message
PostPosted: Mon 02 Aug 2010, 9:26    Post subject:
Ik zou bijna zeggen de EF 300 f4.
Maar ik heb ook de 100mm macro en die gebruik ik liever.
Bij libellen is het altijd weer de vraag laten ze het toe om zo dichtbij benaderd te worden.
Soms wel en soms niet.
Daarom begin ik tegenwoordig met de 300 en als ze rustig blijven zitten pak ik de 100 mm erbij.
Back to top
Reply with quote
 
Vlinderkieker


Gender: Male
Age: 81
Joined: 04 Apr 2006
Posts: 42
Location: Groningen
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PostPosted: Mon 02 Aug 2010, 9:59    Post subject:
Voor alle macrofoto's gebruik ik m'n Zuiko 50 mm macro + 1,4 extender. Met die ext. heb ik dan een 70 mm - F:2,8.
Als je de foto's van Vlinderkieker een beetje volgt, dan kun je zien, dat ik er alles mee kiek op macrogebied.
De meeste telelenzen halen niet die scherpte die de macrolens biedt, omdat ze anders berekend en dus gecorrigeerd worden.
Je moet wel geduld hebben om het beest voor de lens te krijgen, maar dat beschouw ik als een onderdeel van mijn 'sport'.
Omgerekend (Olympus heeft een crop-factor van 2x) zou ik dus gaan voor een 105 mm. Houd er wel rekening mee, dat de goedkope lenzen je niet geven wat je ervan verwacht.
Ik heb ook een 150 mm - F:2 (= 300mm) maar die gebruik ik nooit voor macro, hoewel het één van de beste lenzen in deze afstand is.
Gr. uit Gr., Henk
_________________
Olympus E3 + Zuiko servies
Back to top
Reply with quote
 
Kees van de Wege


Gender: Male
Age: 59
Joined: 18 Oct 2006
Posts: 158
Location: 's-Gravenpolder
Offline

View user's profile Send private message
PostPosted: Tue 03 Aug 2010, 20:46    Post subject:
Sigma 150 mm een goede keus?
Gr. Kees
_________________
Canon 7D met Canon 100mm (macro)
Back to top
Reply with quote
 
thijs broekkamp


Gender: Male
Age: 31
Joined: 07 Apr 2008
Posts: 86

Offline

View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PostPosted: Tue 03 Aug 2010, 21:54    Post subject:
Als ik overdag fotografeer, zet ik libellen en vlinders er heel vaak op met de canon 300mm f4 en 1,4 converter. Werkt echt prima!

Vaak ga ik dan 's ochtends vroeg naar de plekken waar ik de libellen en juffers zag om ze dan met de sigma 150mm te fotograferen. Werkt ook fantastisch vind ik Very Happy
_________________
-----------------------
www.wildnature.nl
Back to top
Reply with quote
 
Gerard Schouten


Gender: Male
Age: 61
Joined: 10 Sep 2005
Posts: 27
Location: Nuenen
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PostPosted: Wed 04 Aug 2010, 18:47    Post subject:
Er is niet 1 lens voor een onderwerp. Het is juist leuk om hetzelfde onderwerp met verschillende brandpuntafstanden te fotograferen. Met groothoek lens kan dus ook.

Zie http://www.nederpix.nl/album_page.php?pic_id=113897&recent=1
_________________
Canon EOS 20D & 40D * Glaswerk:
General purpose lens Canon EFS 17-85mm f/3.5 - 4.5 *
Tele-macro lens Canon EF 100mm f/2.8 *
Tele lens Canon EF 400mm f/5.6
Back to top
Reply with quote
 
jan k


Gender: Male
Age: 74
Joined: 01 Jan 2008
Posts: 3
Location: Leersum
Offline

View user's profile Send private message
PostPosted: Sat 14 Aug 2010, 8:30    Post subject:
Hallo Axel en Pascal,

Alle foto's van libellen en vlinders maak ik eigenlijk met de Canon 300 mm. 4.0 IS met 1.4 converter. Deze lens kun je gebruiken tot 1.5 m. afstand, dat is toch vaak al te dichtbij, ik begin altijd al met fotograferen als ik nog wat verder weg sta. In enkele gevallen staat het dier het toe dat je echt dichtbij komt, dan pak ik m'n 30D met 100 mm. 2.8 IS macro erbij. De scherpte van die combinatie is uitstekend. Verder hoeft het natuurlijk niet per sé beeldvullend te zijn, compositie is vaak beter als dat niet zo is.

Groetjes, Jan
_________________
Canon
Back to top
Reply with quote
 
Tjeerd visser


Gender: Male
Age: 33
Joined: 03 Jan 2007
Posts: 388
Location: Lutjegast
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PostPosted: Sun 15 Aug 2010, 15:56    Post subject:
Quote:
Er is niet 1 lens voor een onderwerp. Het is juist leuk om hetzelfde onderwerp met verschillende brandpuntafstanden te fotograferen. Met groothoek lens kan dus ook.


Heb je gelijk in. . .

Ik heb Tamron 90mm, macro.
Ragscherp en prima voor die beesten, maar omdat je maar 90mm hebt moet je dichtbij zijn dat je hem normaal in beeld krijgt.

Wanneer je alles wat scherp wilt hebben, moet je gauw rond de F8 zitten of hoger. Zoiets. Het probleem met de tamron is dat je door de weinig mm geen egale achtergrond creeerd wanneer je een libelle mooi in beeld hebt. Pas wanneer de kopportretjes komen wordt het wazig.

Dus.. Het is of een wazige achtergrond, of groothoek.
Maar zo'n beest mooi in beeld met een lelijke achtergrond is niet echt mooi. Dus..

Voor libellen kun je beter wat meer millimeters hebben dan een tamron 90mm.

Sigma 180mm maakt al een verschil.
Zelf had/heb ik ook een Tamron 70-300mm Super niet scherp, (pas bij f13), traag, maar toch ideaal voor die beesten.

Groeten Tjeerd
_________________
Canon EOS 50D, Canon 5D Mk II, Canon 300mm F/2.8 IS USM, Sigma 150-500mm, Tamron 90mm Macro, Canon 17-40mm, Canon 85mm F1,8mm, Metz 48 AF-1,
Back to top
Reply with quote
 
Bendiks Westerink


Gender: Male
Age: 54
Joined: 18 Nov 2006
Posts: 578
Location: Heteren
Offline

View user's profile Send private message Visit poster's website
PostPosted: Sun 15 Aug 2010, 16:25    Post subject:
Ik gebruik zelf af en toe de 300 mm + 1.4 tc, die ik normaal voor vogels en zoogdieren gebruik. Werkt prima. Voordeel is dat je niet heel dicht bij hoeft te komen, maar dat je toch dichtbij genoeg kan komen (stelt scherp vanaf 1.45 m) om ze goed in beeld te krijgen. En zoals Tjeerd al opmerkte, geeft het een mooie egale achtergrond met tele. Ik merk zelf dat ik mijn macrolens steeds minder gebruik. Alleen nog voor specialistische toepassingen, wanneer ik echt ergens bovenop wil kruipen (maar dan zijn dan geen libelles!).

Bendiks
_________________
Nikon spul.
www.bendiks.nl
Back to top
Reply with quote
 
Antonie Blom


Gender: Male

Joined: 29 Jul 2006
Posts: 162

Offline

View user's profile Send private message Visit poster's website
PostPosted: Sun 15 Aug 2010, 17:22    Post subject:
De Canon 300mm f/4.0 is een geweldige lens voor het fotograferen van vlinders en libellen, alleen zou ik hem niet i.c.m. een 1.4 extender gebruiken, maar met een tussenring (zelf gebruik ik 36mm). De voordelen van een tussenring is dat er geen verlies in optische kwaliteit is (wat er bij een extender wel een beetje is) omdat er geen glas in zit, een 36mm tussenring geeft een sterkere vergroting dan een 1.4x extender en ik vind het persoonlijk ook prettiger werken. Nadeel is dat je met wat bewolkt weer een statief moet gebruiken om bewegingsonscherpte te voorkomen, maar de resultaten zijn buitengewoon goed (maar dat probleem heb je met een extender volgens mij ook).

Afgelopen twee weken heb ik in Polen gezeten en heb ik bijna geen enkele foto gemaakt met mijn 100mm macro, maar bijna alles met de 300mm gemaakt. Voor de hele kleine vlinders moet je wel een beetje croppen (ca70% van orgineel), maar ook dit zijn zeer acceptabele resultaten. Hieronder even een paar voorbeelden van wat foto's:
http://www.pbase.com/antonieblom/image/127432408
http://www.pbase.com/antonieblom/image/127432398
http://www.pbase.com/antonieblom/image/127432445

En voor het leuke even een vergelijking, de bovenste foto is gemaakt met de telelens, de onderste met de macrolens (dit is overigens een relatief klein vlindertje):
http://www.pbase.com/antonieblom/image/127432441
http://www.pbase.com/antonieblom/image/127432442

Voor de duidelijkheid, de Canon 100mm macro (zowel met als zonder IS) zijn uitstekende lenzen voor het fotograferen van vlinders, libellen en andere kleine dieren, maar hebben het grote nadeel dat je erg dicht bij moet komen waardoor het onderwerp niet groot in beeld komt of vlucht voor je een foto kan maken. De optische kwaliteit is vaak beter dan bij een telelens (dit is alleen te zien als je de foto op 100% bekijk), maar voor mij was de grotere werkafstand van de telelens toch wel een grote plus waardoor ik een aantal hele schuwe soorten mooi heb kunnen vastleggen.
Back to top
Reply with quote
 
Axel Gielen


Gender: Male
Age: 28
Joined: 28 Jul 2009
Posts: 324
Location: België
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PostPosted: Sun 15 Aug 2010, 17:47    Post subject:
Bedankt voor de reacties, zo komen we weer wat verder.

gr
Axel en Pascal
_________________
Canon 70D -
Canon 100mm macro IS -
Canon 17-40mm -
Canon 50 mm 1.8 -
Canon 10-18mm
Manfrotto tripod
Canon 480 ex 2
Back to top
Reply with quote
 
Pascal Gielen


Gender: Male
Age: 31
Joined: 26 Aug 2010
Posts: 11
Location: Kortessem (België)
Offline

View user's profile Send private message
PostPosted: Wed 29 Jun 2011, 12:41    Post subject:
Hallo Allemaal

Ik hervat even dit topic. Ik ben namelijk nu van plan om mij ook een lens aan te schaffen voor libellen/juffers, vlinders en kikkers.

Ik had in mijn gedachte de Canon 70-200mm 4.0L USM of de Sigma macro 150mm.

Ik had/heb momenteel de 70-200mm in gedacht, ik hoorde al van verschillende mensen dat je er goed libellen en juffers mee kon fotograferen, maar ik hoorde ook al weer van andere mensen dat hij niet geschikt was voor juffers en voor de kleine libellen.

Wie kan mij wat meer uitleg geven over deze 2 lenzen?
Alle tips zijn welkom.

Groetjes
Pascal Gielen
_________________
Canon EOS 7D
Canon EOS 450D
Canon 400mm 5.6L USM
Canon 100mm maco USM
Manfrotto 680B
Back to top
Reply with quote
 
peter wijn


Gender: Male
Age: 58
Joined: 23 Nov 2005
Posts: 2331
Location: Utrecht
Offline

View user's profile Send private message
PostPosted: Wed 29 Jun 2011, 12:59    Post subject:
je zegt het precies goed.
naar grote waarschijnlijkheid is de macrolens sowieso scherper...
uh, dit volgt niet uit de test van photozone (zie onder)

de 70-200 kun je met tussenring gebruiken om ook de juffers lekker krap in beeld te krijgen.
maar of ie dan nog mooi blijft tekenen...?
(ik denk dat de figuur met 280mm daar een redelijk beeld van geeft, valt zeker niet tegen.)

succes

http://www.photozone.de/canon-eos/195-canon-ef-70-200mm-f4-usm-l-test-report--review?start=1

http://www.photozone.de/canon-eos/303-sigma-af-150mm-f28-apo-ex-dg-hsm-macro-test-report--review?start=1
_________________
Ik ben niet dik, ik ben een vrachtwagen.
Back to top
Reply with quote
 
Arjen Drost
Admin
Admin


Gender: Male
Age: 48
Joined: 29 Sep 2005
Posts: 13141
Location: Groningen
Offline

View user's profile Send private message Visit poster's website
PostPosted: Wed 29 Jun 2011, 13:46    Post subject:
Ik heb zelf de sigma 180mm en de canon 70-200/2.8. Ik gebruik de 70-200mm wel voor libellen, maar alleen met een 2x converter. Dan gaat het met de grotere soorten wel goed, voor juffers kom ik dan vaak nog te kort. De korste scherpstelafstand (1.20m) is dan gewoon te ver om ze groot in beeld te krijgen.

Met de 70-200mm/4 zou ik niet met een 2x converter gaan werken (niet alleen verlies je AF, het gaat ook teveel ten koste van de kwaliteit), dus wordt dit probleem alleen maar groter. (Bedenk me wel net dat ik met de 5D een FF camera heb en dus de cropfactor mis, dat helpt weer een beetje).
Verder merk ik dat ik, als ik eenmaal het beestje fatsoenlijk op de foto gezet heb met de tele, ik snel m'n macrolens erbij pak om echt mooie foto's te maken. Om de een of andere reden lukt me dat toch beter met de macro dan met de tele.

Als je dus echt een lens wil hebben voor macro, zou ik toch voor de 150mm macro gaan.

Groeten, Arjen
_________________
Arjen Drost
http://www.natureview.photography
http://www.natureview.blog
http://www.facebook.com/natureviewphotography
arjen@natureview.photography
Back to top
Reply with quote
 
hugo van der slot


Gender: Male
Age: 60
Joined: 04 Jun 2008
Posts: 25
Location: Brielle
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PostPosted: Wed 29 Jun 2011, 15:06    Post subject:
Ik maak zelf al mijn Libellen en Juffer foto's met mijn 300/4 i.c.m. een TC1.4 maar meestal met een macro tussen ring van 36 mm. Ik kan dan mooi op afstand blijven en ze toch beeldvullend erop zetten. Ik werk natuurlijk wel altijd met statief, maar dat doe ik met mijn 150/2.8 ook.
Succes met je keuze.
_________________
Groet, Hugo

Nikon D300 en D7000
Nikon 300 f/4D ED IF AF-S - Sigma 150/2.8
Nikon TC-14E II
PN-11 en een setje tussenringen

www.hugovanderslot.nl
Back to top
Reply with quote
 
jonggolde
Guest







PostPosted: Wed 29 Jun 2011, 19:52    Post subject:
De Canon 300mm Prime F4 van zo'n kleine € 1300,-- lijkt mij wel een beetje duur advies voor deze topicstarter van 14 jaar.


Gr. Henriëtte
Back to top
Reply with quote
 
hugo van der slot


Gender: Male
Age: 60
Joined: 04 Jun 2008
Posts: 25
Location: Brielle
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
PostPosted: Wed 29 Jun 2011, 21:02    Post subject:
De vraag van Alex was toch ook:
Quote:
maar toch stelden we ons de vraag wat de beste lens eigenlijk is voor libellen te fotograferen?


Voor mij is dat de 300/4 + 36mm macro tussen ring combinatie, en of dat nu al haalbaar is voor Alex en zijn boer weet ik natuurlijk niet. Zoals hij zelf al aangaf kun je met veel (elke lens) lenzen Libellen fotograferen. Voor een ieder zal de ideale Libellen lens weer anders zijn.
_________________
Groet, Hugo

Nikon D300 en D7000
Nikon 300 f/4D ED IF AF-S - Sigma 150/2.8
Nikon TC-14E II
PN-11 en een setje tussenringen

www.hugovanderslot.nl
Back to top
Reply with quote
 
Pascal Gielen


Gender: Male
Age: 31
Joined: 26 Aug 2010
Posts: 11
Location: Kortessem (België)
Offline

View user's profile Send private message
PostPosted: Wed 29 Jun 2011, 21:58    Post subject:
Hallo

Bedankt voor uw reactie's. Ik heb net een Canon 400mm 5.6L USM gekocht, maar deze is toch niet zo geschikt voor libellen.

Ik concludeer nu eigenlijk dat ik toch beter een macro kan kopen voor goede libellen foto's te maken.
Welke lenzen kunnen jullie mij hiervoor aanraden?

Groetjes
Pascal Gielen
_________________
Canon EOS 7D
Canon EOS 450D
Canon 400mm 5.6L USM
Canon 100mm maco USM
Manfrotto 680B
Back to top
Reply with quote
 
jonggolde
Guest







PostPosted: Thu 30 Jun 2011, 7:29    Post subject:
Weet je wat je moet doen!! Kijken wat je de mooiste libellen foto's vindt hier op Nederpix en in exif data lezen met welke lens ze gemaakt zijn!

En als je het dan nog niet weet, tja....., Shocked

Gr.Henriëtte

ps. Als je die lens speciaal gekocht had om foto's van libellen te maken dan vind ik dat toch wel een "beetje dom".
Back to top
Reply with quote
 
nelappelmelk
Moderator
Moderator


Gender: Female
Age: 73
Joined: 25 Jan 2008
Posts: 6281
Location: Ugchelen
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail
PostPosted: Thu 30 Jun 2011, 8:23    Post subject:
Ik neem aan dat je de 400mm voor de vogelfotografie hebt aangeschaft. En niet speciaal voor de libellen.
Voor de libellen gebruik ikzelf het meest de 100mm.
Zeker als ik de details dichtbij wil hebben.
Sinds ik de 300mm heb, gebruik ik die om wat van meer afstand de libel te kunnen fotograferen. Soms nog met extender. Ik overweeg nu nog een tussenring.
Maar als je je echt met de macofotografie wilt gaan bezighouden zou ik voor de 100mm gaan. Dus wat je primair wilt zelf daar moet je voor kiezen. Het mooiste is om met jouw middelen om te gaan.
groeten Nel
_________________
Sony RX 10-4
Back to top
Reply with quote
 
Willy


Gender: Male
Age: 67
Joined: 20 Jul 2009
Posts: 21
Location: Dedemsvaart
Offline

View user's profile Send private message Send e-mail
PostPosted: Thu 30 Jun 2011, 8:45    Post subject:
Ik vind het een een beetje"boel dom''om een 400mm te kopen voor libellefoto's.Ikzelf gebruik de 300mm F4 L IS USM en een 100 F2.8 L IS USM Macro allebei van Canon voor libellen.
Gr,Willy
_________________
Canon ixus300 Minolta 7D+toebehoren Canon 5D MarkII/III+toebehoren.
Back to top
Reply with quote
 
Pascal Gielen


Gender: Male
Age: 31
Joined: 26 Aug 2010
Posts: 11
Location: Kortessem (België)
Offline

View user's profile Send private message
PostPosted: Thu 30 Jun 2011, 11:43    Post subject:
Hallo

Ik denk dat er een misverstand is. Ik heb de 400mm gekocht voor vogels en zoogdieren.
Met deze 2 hou ik mij eigenlijk het meeste bezig.

Maar ik begin mij nu meer en meer te interesseren in macro's, en dan met namen libellen en juffers.

Alle tips blijven welkom hé. Wink

Groetjes
Pascal Gielen
_________________
Canon EOS 7D
Canon EOS 450D
Canon 400mm 5.6L USM
Canon 100mm maco USM
Manfrotto 680B
Back to top
Reply with quote
 
jonggolde
Guest







PostPosted: Thu 30 Jun 2011, 12:18    Post subject:
Wat over het geheel genomen dom topic eigenlijk Wink
Back to top
Reply with quote
 
Display posts from previous:   
   Nederpix.nl Forum Index -> Optische apparatuur

 
Post new topic   Reply to topic
Page 1 of 1


Jump to:  

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum